sobota, 23 maja 2015

Czym jest muzyka? Nie wiem... może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd? (Ludwik Jerzy Kern)

Muzyka – jedna z dziedzin sztuk pięknych, polegająca na organizowaniu struktur dźwiękowych w czasie. Wikipedia podaje 'fizyczną' definicję muzyki, którą szkicuje się fasolkami zawieszonymi na pięciolinie. Nic mi te fasolki nie mówią, widzę tylko zakropkowane drabinki, ale ten szyfr jest magiczny, wciąż się nim otaczam jak tajemnicą.
 Jest muzyka i muzyka, różnie sobie te struktury dźwiękowe porządkujemy, ale zachwyca mnie ten nieskończony kosmos możliwości, który wywołuje tyle skrajnych emocji, od szału ciał po morze łez.
Muzyki stworzono powyżej uszu ;) więc budujemy miejsca gdzie się ją wskrzesza raz za razem.
W Katowicach miejscem takim jest nowo powstała siedziba NOSPRu czyli Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia:)
W grafitowym sześcianie wyrzeźbiono monumentalną kapsułę do ocalania muzyki, która wygląda jak biblijna arka.  Co tu dużo pisać, miejsce robi wrażenie. Dźwięki instrumentów ślizgają się po antracytowych, wielorybich fiszbinach i wpadają w każdą, najmniejszą szczelinę, a głównie w małżowinę. Wszystko pachnie nowością, ma przemyślaną strukturę, fakturę i kształt, tak by żadnej nucie nic nie przeszkadzało. To architektoniczny hołd złożony muzyce, która w tej przestrzeni się rozrasta, wibruje, przelatuje przez ciało niczym wszechobecny duch. Warto poczytać o całym projekcie, który zagwarantował tą idealną wręcz akustykę i wizualny efekt WOW!
Nasyciłam się po brzegi.

1 komentarz: